21.06.2022
Udostępnij:Udostępnij na Twitterze

eCommerce news #no. 22

Nie ma lepszego sposobu, by być zawsze na bieżąco z tym, co w eCommercowej trawie piszczy niż śledzenie Advoxowej Prasówki pojawiającej się regularnie - jak w zegarku - co 2 tygodnie. Każda odsłona to kolejna dawka najświeższej wiedzy na temat działań podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, podejmowanych inicjatyw czy wdrażanych rozwiązań. Tym razem piszemy o nowym narzędziu Amazona wykorzystującym technologię AR, sytuacji platform handlowych w Polsce oraz sposobie, w jaki Polacy pokonują zakupów (trend smart shopping). Miłej lektury!

Amazon + VR = lepsze wrażenia klientów

W jednej z naszych poprzednich Prasówek wspominaliśmy o tym, że Pinterest wprowadził funkcję Try On for Home Decor, która wykorzystuje technologię AR (rzeczywistości rozszerzonej) po to, by umożliwić stworzenie w domu wizualizacji rozstawienia mebli. To już drugie z tego typu narzędzi, zaraz obok Pinterest Try On pomagającego indywidualnie dobrać odpowiedni kolor cienia do powiek. Amazon nie odstaje w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii - z tego powodu zapewnił użytkownikom możliwość wirtualnego przymierzenia modelu oraz koloru butów, którymi jesteśmy zainteresowani.

Jedyne co trzeba zrobić, to wejść w aplikację Amazona, znaleźć produkt, wybrać pod zdjęciem butów opcję “Wirtualna przymiarka”, zeskanować kod QR, a następnie skierować aparat na swoje stopy i zobaczyć, jak się prezentują w “rzeczywistości”. Tylko tyle - a efekt w warunkach domowych prawie jak w trakcie wizyty w sklepie (przynajmniej pod kątem wizualnym).

Póki co opisana funkcja jest dostępna jedynie w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie dla użytkowników systemu iOS w ramach nowszych modeli. Niedługo powinna się pojawić również na Androidzie z opcją przymierzenia nie tylko butów, ale również okularów czy T-shirtów. Nie ma jeszcze informacji, czy zostanie wprowadzona w krajach europejskich.

Możliwość wirtualnego przymierzenia butów Nike, Adidas, New Balance czy Asics na pewno zostanie pozytywnie odebrana przez konsumentów. Jeśli ten temat Cię zainteresował, zajrzyj tutaj.

Allegro wciąż na czele

Aż 86% konsumentów chociaż raz w życiu dokonało zakupów na Allegro - takie są wyniki badań przeprowadzonych przez Agencję Badawczą Atena Research&Consulting. Co więcej, aż 30% osób rozpoczyna poszukiwania potrzebnych produktów na tej rodzimej platformie sprzedażowej (w przypadku Google jest to zaledwie 18%), której zdecydowanie ustępują Amazon czy coraz bardziej popularne Shopee. Takie liczby przekonują nas do tego, że Allegro wciąż jest liderem sprzedaży w handlu elektronicznym.

Nie są to jedynie ciekawe dane płynące z badania:

  • aż 34% polskich internautów rozpoczyna swoją ścieżkę na najpopularniejszych platformach sprzedażowych,
  • z Aliexpress korzysta ok. 33% użytkowników,
  • w przypadku Amazona oraz Shopee tylko 15% osób zadeklarowało, że przynajmniej raz w życiu skorzystało z tej platformy,
  • prawie 100% konsumentów twierdzi, że odnajduje na platformie Allegro oraz w Google dokładnie to, czego potrzebują.

Takie dane zachęcają do tego, by zainteresować się zaproponowaniem swojej oferty na Allegro. Jeśli kiedykolwiek się zastanawiałeś nad obecnością na marketplace, zajrzyj do naszego artykułu, w którym dokładnie zagłębiamy się w ten temat.

W dobie inflacji króluje smart shopping?

Analizując obecną sytuację w świecie eCommerce, ciężko nie odnosić się do obecnej sytuacji ekonomiczno-społecznej. Niezwykle wysoka inflacja, nastroje popandemiczne, zmieniające się nieustannie przepisy podatkowe oraz trwająca od ponad 3 miesięcy wojna na Ukrainie - wszystkie te wydarzenia mają wpływ na zachowania konsumentów w trakcie zakupów zarówno stacjonarnych, jak i online. Z badania przeprowadzonego przez Agencję Badawczą Atena Research&Consulting wynika, że Polacy są świadomi obecnej sytuacji (51%) i z tego powodu stają się coraz bardziej smart - dokonują zakupów w bardziej przemyślany sposób (55%) oraz starają się oszczędzać (40%). Jednocześnie aż 66% z tych świadomych konsumentów wybiera częściej zakupy online niż stacjonarne.

Co polscy konsumenci biorą pod uwagę, dokonując zakupu? Z badania wynika, że zależy im na tym, żeby znaleźć najlepszą ofertę zakupową nie tylko pod względem ceny, ale również dostępności, wygody zakupu, darmowej dostawy czy oszczędności czasu. Na pewno są to czynniki, które każdy właściciel eCommerce powinien brać pod uwagę w trakcie zarządzania swoim sklepem internetowym.

Więcej na temat badania możesz poczytać tutaj.

Ta strona korzysta z plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu. W celu określenia uprawnień plików cookies edytuj ustawienia w swojej przeglądarce.