17.03.2022
Udostępnij:Udostępnij na Twitterze

eCommerce news #no. 15

24 lutego 2022 to data, którą zapamięta cały świat. Agresja Rosji wymierzona w Ukrainę poskutkowała działaniami podejmowanymi zarówno przez osoby prywatne z wielu krajów, jak i marki działające w różnych branżach. W ciągu ostatnich kilku tygodni słuchaliśmy doniesień o kolejnych firmach usuwających produkty pochodzące z Rosji i Białorusi ze swoich półek, markach wstrzymujących działanie w Rosji czy różnego rodzaju akcjach pomocowych (wsparcie finansowe, znoszenie kosztów za połączenia telefoniczne, oferowanie darmowych usług). Media społecznościowe stały się pierwszym miejscem poszukiwania informacji przez osoby, które chciały zaangażować się w pomoc.

Nie możemy pominąć tego ważnego tematu w naszej udostępnianej co 2 tygodnie eCommercowej Prasówce. Z tego powodu w najnowszej odsłonie skupiamy się na tym, w jaki sposób środowisko IT ruszyło na pomoc Ukrainie.

#TechForUkraine - błyskawicznie zorganizowana akcja firm IT

Od samego początku jesteśmy zaangażowani w ruch Tech To The Rescue, w ramach którego firmy IT zapewniają różnego rodzaju organizacjom pozarządowym (NGOs) bezpłatne wsparcie we wdrażaniu rozwiązań cyfrowych zwiększających oddziaływanie organizacji. W odpowiedzi na rosyjską agresję w Ukrainie błyskawicznie uruchomiona została kampania #TechForUkraine. Firmy technologiczne, które zgłosiły się do udziału w akcji, oferują ukraińskim organizacjom non-profit oraz międzynarodowym NGOs niosącym pomoc Ukrainie bezpłatne wsparcie technologiczne. Dostarczone rozwiązania cyfrowe mają pomóc zmaksymalizować ich wpływ w czasach wojny, zwłaszcza w zakresie koordynowania pomocy humanitarnej.

Od momentu uruchomienia kampanii swoją pomoc zaoferowało ponad 450 firm technologicznych, co pozwoliło zorganizować pierwsze projekty dla ponad 60 lokalnych i międzynarodowych organizacji, m.in.:

  • platformę, na której znajdują się informację o zweryfikowanych zbiórkach pomocy oraz możliwość zaoferowania noclegu osobom uciekającym z Ukrainy: https://uasos.org/,
  • mapę w języku ukraińskim, polskim i angielskim z zaznaczonymi punktami pomocowymi (ośrodki recepcyjne, konsulaty, banki żywności i inne) na terenie Europy: https://dopomoha.pl/,
  • zbiórkę NFT: https://peaceofheart.eu/.

Ciągle trwają prace nad kolejnymi inicjatywami w takich obszarach jak: cyberbezpieczeństwo, tworzenie baz danych, bezpieczna komunikacja, systemy zarządzania zasobami, darowizny, oprogramowanie.

W dalszym ciągu można zgłaszać swoją chęć udziału w projekcie. Zaoferowanie wsparcia lub złożenie aplikacji możliwe jest na stronie Tech To The Rescue. Cytując inicjatora ruchu - “Don't miss your chance to scale up the impact you're making!”.

Internetowe portale dla uchodźców z Ukrainy

W ramach pomocy osobom uciekającym z terenu ogarniętego wojną firmy IT w krótkim czasie stworzyły różnego rodzaju portale internetowe. Należy wśród nich wymienić m.in.:

https://ukraina.services - witryna stworzona przez Da Vinci Studio agregująca oferty pomocy dla uchodźców z Ukrainy (miejsca noclegowe, akcje dla zwierząt, przejazdy, porady prawne, porady psychologiczne),

https://uahelp.info/pl - portal założony pro bono przez specjalistów z branży eCommerce, poświęcony pomocy Ukraińcom. Można na nim znaleźć wiarygodne informacje dotyczące m.in. zasad wjazdu do Polski, sytuacji na przejściach granicznych, dostępnych miejsc noclegowych czy kontaktu do osób mogących udzielić pomocy (prawników, agencji pracy).

https://adaid.eu - platforma zapewniająca wsparcie w poszukiwaniu pracy w przemyśle kreatywnych na terenie UE, agregująca ogłoszenia z rynku polskiego oraz rynków zagranicznych. Stanowi inicjatywę branży komunikacji marketingowej (Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR wraz z agencjami członkowskimi i partnerami). Na portalu ogłaszają się agencje reklamowe, domy mediowe, firmy produkcyjne, działy marketingu, działy PR i inne podmioty związane z komunikacją marketingową.

Gotowi do walki z internetowymi “trollami”

Z jednej strony media społecznościowe pozwoliły zwiększyć świadomość na temat wydarzeń w Ukrainie i możliwości udzielenia wsparcia, z drugiej stały się niestety pożywką dla internetowych tzw. trolli, które wykorzystują je do szerzenia dezinformacji (fake news). Środowisko IT bardzo szybko odpowiedziało na ten problem. Firma Brand24 z Nieagencją oraz Zenbox.pl stworzyły platformę Zgłoś Trolla, na której można zgłosić podejrzane treści. Twórcy strony przeanalizują zgłoszone treści, by następnie - w przypadku potwierdzenia manipulacji czy szerzenia fake newsów - podjąć kolejne kroki (powiadomienie organów, zgłoszenie do administracji medium społecznościowego itp.).

Co więcej, firma Brand24 stworzyła specjalny profil na Twitterze (twitter.com/przeciw_wojnie), na którym demaskuje profile botów i publikuje doniesienia o dezinformacji.

Ta strona korzysta z plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu. W celu określenia uprawnień plików cookies edytuj ustawienia w swojej przeglądarce.