09.04.2021
Udostępnij:Udostępnij na Twitterze

Sklepy internetowe w sprzedaży B2B - efekt sieciowej rewolucji przez lata

Kiedyś raczkujące w sieci dodatki do handlu stacjonarnego. Dzisiaj - dynamicznie rozwijające się platformy stanowiące fundament sprzedaży. Wystarczyło zaledwie 10 lat, by sklepy internetowe działające w modelu B2B, czyli kierujące swoje usługi do klienta biznesowego, przeszły niewyobrażalną przemianę. W jakim miejscu byliśmy i gdzie jesteśmy teraz?

Gdy zwraca się uwagę na dynamiczny rozwój branży eCommerce, częściej podkreśla się fenomen handlu B2C, spychając niejako Business-To-Business na drugi plan. Omawiając temat szybkiego przenoszenia się handlu ze sklepów tradycyjnych do sieci, warto jednak popatrzeć na tę (r)ewolucję także przez pryzmat hurtu. Dziś bowiem zakupy przy użyciu zaledwie kilku kliknięć i bez wycieczki do sklepu stacjonarnego chce zrobić nie tylko przeciętny Kowalski. Podobne oczekiwania ma specjalista ds. zaopatrzenia, kierownik zakupów czy inna osoba odpowiedzialna za transakcje firmy. Tym samym zmianie uległa również działalność stricte biznesowa.

Trzecia dekada XXI wieku: oczekiwania wobec B2B

Szybko, sprawnie, intuicyjnie i atrakcyjnie - te cztery słowa niezwykle celnie opisują oczekiwania klientów wobec nie tylko B2C, ale coraz częściej również B2B. Bezpowrotnie odeszły czasy, w których hurtownie oraz inne podmioty kierujące swoją ofertę do klienta biznesowego mogły się ograniczyć wyłącznie do posiadania strony internetowej służącej pozyskiwaniu informacji. Brak oferty B2B w formie online - z możliwością dokonania zakupów przez stronę, rabatowania poszczególnych odbiorców, dodatkowymi korzyściami i udogodnieniami - to poważny błąd, który może mieć katastrofalne skutki dla biznesu. Sklepy internetowe przeznaczone do sprzedaży B2B to nie melodia przyszłości, ale wyraźnie słyszany rytmem, u którego podstawy leżą oczekiwania rynkowe.

Z tego też powodu polski e-biznes wykazuje coraz większe zainteresowanie m.in. tym:

 • jak stworzyć sklep internetowy dla sprzedaży B2B,
 • jakimi funkcjonalnościami platforma sprzedażowa będzie się różnić od sklepu B2C,
 • jakie właściwości i udogodnienia musi mieć sklep internetowy dla B2B, żeby generować ruch i sprzedaż.

I to się chwali! Polski e-biznes musi jednak pamiętać również o tym, by kroczyć w świecie Internetu w rytmie zachodzących zmian. Wdrożenia wprowadzone kilka lat temu straciły już na swojej aktualności - świat wirtualny to przestrzeń, w której należy nieustannie dostosowywać się do potrzeb odbiorców, by nie zostać w tyle.

Jak z biegiem lat zmieniały się internetowe sklepy B2B?

Odważniejsze marki już przed dekadą wprowadzały pierwsze rozwiązania pod kątem e-handlu, widząc w transformacji cyfrowej swoją szansę na rozwój i wyprzedzenie konkurencji. Można stwierdzić z kolei, że od mniej więcej 2015 roku takie zachowanie zaczęło być standardem. Różnica między ówczesnymi możliwościami a wykorzystywanymi dzisiaj propozycjami jest ogromna - tak jak między wartością sprzedaży z roku 2010 (13,43 mld złotych) oraz 2020 (ponad 100 mld złotych). Zmiany widoczne są m.in. w:

 • funkcjonalnościach w zakresie sprzedaży,
 • szablonach wizualnych sklepów,
 • dostępnych integracjach dla platform B2B,
 • możliwościach marketingu internetowego.

E-handel B2B - czas zapomnieć o standardach z przeszłości

Tylko wersja komputerowa? Jak najszybciej trzeba do niej dołożyć wersję mobilną, bo coraz więcej osób dokonuje zakupów online, wykorzystując w tym celu tablet lub smartfon. Kwestia responsywności jest niezwykle ważna, jeśli zależy Ci na docieraniu do jak największego grona odbiorców.

“Byle jakie” zdjęcia? W dzisiejszych czasach mówimy im stanowcze “nie”. Rozwinięte możliwości w zakresie dokonywania zmian wizualnych na stronie pozwalają przedstawiać nasze towary w sposób, który wzbudzi zainteresowania odbiorców. Należy ciągle pamiętać o tym, że wirtualny klient nie jest w stanie poczuć naszego towaru, wejść z nim w interakcję czy doświadczyć tak jak w sklepie stacjonarnym. Należy wzbudzić więc jego ciekawość czymś więcej niż precyzyjny opis. Rozbudowana galeria, ciekawa ekspozycja detali, rozwiązania pozwalające np. na wirtualne obrócenie, wykorzystanie technologii AR - to się sprawdza.

Standardowe funkcjonalności? Zdecydowanie nie wystarczą. Platformy B2B, z uwagi na swój specyficzny target, muszą się nieustannie dopasowywać do rosnących oczekiwań klientów oraz wzmożonej konkurencji. Warto więc, by uwzględniały m.in.:

 • rozbudowane programy lojalnościowe dla stałych klientów,
 • automatykę w naliczaniu indywidualnych rabatów,
 • pełną personalizację - założenie, że firma X ma inne ceny niż Y,
 • cyfrową sieć dostaw,
 • systemy marketing automation,
 • automatyzację procesu sprzedażowego w ramach wszystkich etapów (wybór towaru, sprzedaż, obsługa zamówienia, logistyka, badanie poziomu satysfakcji klienta).

W taki sposób zaprogramowana platforma B2B jest mechanizmem, który wirtualnie obsługuje zamówienie od A do Z: od kwestii logistycznych, przez marketing aż po opiekę posprzedażową.

Projekt dla klienta B2B - pokaz możliwości Advox Studio

W Advox Studio nie boimy się wyzwań - podejmujemy się stawiania sklepów internetowych dla klientów działających zarówno w formie B2B, jak i B2C. Wiodącym przykładem naszych umiejętności jest sklep internetowy z artykułami biurowymi artim.com.pl, który niedawno oddaliśmy do użytku. Postawiony na platformie Magento zaopatrzy odbiorców B2B w najlepszy możliwy sposób w niezbędny w biurze sprzęt oraz artykuły.

Powszechną praktyką w ramach obsługi klienta biznesowego jest różnicowanie ceny zamówienia zależnie od jego wielkości. Nowa odsłona sklepu artim.com.pl pozwala na wyświetlanie cen produktów w sklepie w sposób dynamiczny - dzięki pobieraniu danych z cennika. W taki sposób każdemu kontrahentowi wyświetlają się indywidualnie dobrane ceny wybranych produktów.

Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że w ramach wspólnej pracy z Artim udało nam się wdrożyć m.in. listy zakupowe, dzięki którym klienci mogą tworzyć indywidualne spisy produktów, które są im niezbędne. Zapisana lista ułatwi dokonanie transakcji w późniejszym okresie, zaoszczędzając czas użytkownika strony internetowej. Z takiego sklepu aż chce się korzystać, prawda?

Jak jeszcze się zmieni B2B?

W opisany sposób e-handel B2B w 2021 wymyka się wszystkim znanym standardom wytoczonym przez ostatnie 10 lat. Rosnące znaczenie automatyzacji, ciągle zmieniające się trendy konsumenckie, coraz popularniejszy Internet rzeczy i inne zjawiska - to właśnie do nich muszą się dostosowywać zarówno funkcjonujące, jak i stawiane sklepy internetowe, by spełniać oczekiwania klientów B2B. A to dopiero początek góry lodowej - możemy tylko czekać na wyzwania, które się jeszcze pojawią.

Ta strona korzysta z plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu. W celu określenia uprawnień plików cookies edytuj ustawienia w swojej przeglądarce.