29.04.2022
Udostępnij:Udostępnij na Twitterze

Project Manager w zespole IT - co musisz wiedzieć, aplikując na to stanowisko?

W przypadku każdego projektu - bez względu na branżę, w której jest realizowany (eventy, marketing, budownictwo czy IT) - niezbędna jest osoba, która będzie czuwać nad tym, by wykonywane przez poszczególne osoby lub zespoły prace zakończyły się sukcesem. To trudne zadanie bierze na siebie Project Manager. PM musi się odznaczać nie tylko doskonałą wiedzą i umiejętnościami z zakresu zarządzania projektami, ale także wiedzą techniczną charakterystyczną dla branży, w której działa, oraz wysokimi umiejętnościami miękkimi (zwłaszcza interpersonalnymi).

Kim tak właściwie jest PM, jak wygląda jego praca i jaką rolę odgrywa w zespole IT, pracującym zgodnie z zasadami zwinnej metodyki? Odpowiedzi na te pytania poznasz w tym artykule - a przy okazji dowiesz się, jak wygląda rekrutacja na to stanowisko w naszej firmie. Zainteresowany pracą dla eCommerce?

Pierwsze dni pracy Project Managera

Zaczynając od końca

Gdy pada słowo “rekrutacja”, pierwsze, co pojawia się przed oczami każdego z nas, to długa lista ogłoszeń o pracę - w większości wyglądających bardzo podobnie. Z kolei pierwsza myśl dotyczy tego, by stworzyć jak najlepsze CV, wysłać w najkrótszym możliwym czasie i liczyć na zaproszenie na rozmowę, w trakcie której będzie można wykazać swoją wiedzę i umiejętności. Ale nie o tej części dzisiaj będzie mowa, w końcu każdy z nas już to przerabiał. Przenosimy się myślami na sam koniec rekrutacyjnego procesu - gdy już podpisaliśmy umowę i podekscytowani czekamy na pierwszy dzień pracy.

Jak wyglądają pierwsze dni na stanowisku Project Managera w Advoxie? Wielu pracowników, przychodząc na to stanowisko do naszej firmy, dopiero rozpoczyna swoją przygodę z Magento, co daje nam pole do popisu we wdrażaniu w nowe obowiązki. Zazwyczaj pierwsze dni polegają na poznawaniu zespołów developerskich oraz realizowanych projektów - chociaż zdarzają się także wyjazdy do klientów. Nie da się ukryć, że obycie w kontakcie z klientem to bardzo ważna część pracy każdego PMa.

Klienci, zespoły, projekty - ale co ja mam z tym zrobić?

Na początek - poznanie technologii. W Advoxie pracujemy głównie z Magento (Adobe Commerce), a każdy zrekrutowany PM zaczyna pracę od kursu z tej platformy eCommerce (na podstawowym poziomie), by dowiedzieć się, “z czym się to je”. Jednak nie samym Magento projekt żyje - trzeba się również orientować we wszystkich dodatkowych narzędziach, zarówno częściej, jak i rzadziej wykorzystywanych przez naszych programistów (ale wszystkich niezbędnych). W tym zakresie pomocny jest zespół.

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wdrożenie w nową firmę, pracę, technologię nie przychodzi z łatwością oraz pochłania wiele zasobów. U nas jednak - inaczej niż w innych miejscach - nie otrzymujesz jedynie jednego mentora, który przekazuje Ci niezbędną wiedzę, ale cały zespół angażuje się w Twoje wdrożenie. Plan wdrożeniowy zakłada spotkania ze wszystkimi członkami teamu PM, podczas których każda osoba przedstawia inne narzędzie lub proces. Takie postępowanie pozwala rozłożyć czas pracy wszystkich osób w sposób niepochłaniający całego dnia na wdrożenie - w końcu każdy ma też swoje zadania do wykonania w trakcie pracy. Z HRowej kolei perspektywy jest to świetny mechanizm pozwalający nowemu pracownikom szybko zapoznać się i zintegrować z innymi osobami z teamu.

“Czyli mówię ludziom, żeby programowali szybciej?”

Integracja oraz transfer wiedzy przeprowadzany przez innych PMów to jednak nie wszystko - nie możemy zapomnieć o dobrym poznaniu zespołów developerskich, z którymi będzie się wspólnie realizować projekty. Każdy nowy pracownik wchodzi do konkretnego pokoju, wita się ze wszystkimi i wychodzi - ale PMowi nie wystarczy wiedzieć, że “to jest Mateusz, który programuje…”. Istotne jest, co dokładnie Mateusz programuje, jakie zna technologie, w jakim obszarze czuje się najlepiej oraz jakie ma doświadczenie. Taka wiedza, zebrana podczas pierwszych dni pracy, na pewno okaże się niezbędna w przyszłości - przy planowaniu i rozdzielaniu pierwszych tasków. Dlatego z każdym developerem warto posiedzieć trochę dłużej, by dowiedzieć się, że rzucone zdanie “programuj szybciej” przyniesie odwrotny efekt od oczekiwanego.

Przebieg rekrutacji

Kogo właściwie szukamy w trakcie rekrutacji?

Wiadomo - im więcej się dzieje i im więcej ciekawych, rozwijających projektów się pojawia, tym większe jest zapotrzebowanie na kogoś, kto pomoże ogarnąć cały chaos. W taki sposób rodzi się potrzeba powiększenia zespołu. Pierwszym etapem rekrutacji, który ma bardzo duże znaczenie dla działu HR, jest zweryfikowanie oczekiwań dotyczących nowej osoby. Firma (kadra zarządzająca, team leader PM, dział sprzedaży, HR) musi być zgodna co do zapotrzebowania w zakresie umiejętności poszukiwanego członka zespołu. Przed publikacją ogłoszenia HR musi się zorientować jednak nie tylko w oczekiwaniach od kandydata, ale także projektach, na jakich będzie pracował oraz zespołach, z którymi będzie w kontakcie. Tylko w taki sposób możliwe będzie idealne dopasowanie kandydata.

Oczywistym jest, że proces rekrutacji pochłania nie tylko zasoby finansowe, ale także czasowe - zarówno działu HR, jak i Senior IT Project Managerów, którzy w trakcie rozmów pełnią rolę rekruterów technicznych (a następnie osób odpowiedzialnych za onboarding). Dlatego tak istotne jest, by decyzje o rekrutacji były zawsze dobrze przemyślane i zestawione z faktycznymi potrzebami.

Czego oczekujemy od naszych kandydatów?

Już na etapie selekcji CV przed zaproszeniem na rozmowę rekrutacyjną jesteśmy w stanie stwierdzić, czy kandydat posiada odpowiednią wiedzę techniczną dotyczącą świata IT i procesów powstawania projektu eCommerce. Bez takiego zaplecza technologicznego swobodne poruszanie się w obszarze zleceń IT będzie bardzo utrudnione, dlatego wcześniejsze doświadczenie lub wykształcenie w obszarze eCommerce już od samego początku jest dużym atutem. Nie oznacza to jednak, że wymagamy znajomości Adobe Commerce (Magento) - jak już wcześniej zostało wspomniane, wiedzę z zakresu tej platformy nabywa się w trakcie pierwszych dni pracy (nie jest wymagana w trakcie rekrutacji).

W przypadku pracy PM ważne są również podejście analityczne oraz dobra organizacja pracy, na co wskazuje cząstka “Project” znajdująca się w nazwie stanowiska. Przeglądając CV, zwracamy więc szczególną uwagę zarówno na wcześniejsze doświadczenie projektowe, jak i obowiązki na poprzednich stanowiskach. Mamy w swoich szeregach osoby, które IT uczyły się od podszewki, od pierwszego dnia w firmie, a ich atutem w trakcie rekrutacji było bogate doświadczenie w zarządzaniu projektami oraz… ludźmi.

Tak, nie bez powodu drugi człon nazwy stanowiska to “Manager”, gdyż osoba na tym stanowisku stale pracuje z ludźmi oraz zarządza ich pracą, dbając o to, by współpraca opierała się na partnerskich relacjach. PM nie wie wszystkiego, dlatego też rozmawia z programistami, by dopytać o szczegóły możliwych rozwiązań oraz kontrolować postęp prac.

To co - może już się spotkamy?

Umiejętności interpersonalne sprawdzamy dokładnie podczas rozmów rekrutacyjnych, na które zapraszamy osoby spełniające wymagania zawarte w ogłoszeniu. Czas w trakcie spotkania przeznaczamy na dokładne poznanie kandydata, skupiając się nie tylko na weryfikacji wiedzy teoretycznej wykazanej w CV. Rozmawiamy o doświadczeniach w pracy, wymieniamy zainteresowania, a także sprawdzamy podejście do drugiego człowieka. Musimy być bowiem pewni, że osoba, którą zrekrutujemy, będzie potrafiła się dogadać z zespołem deweloperskim oraz innymi PMami - w trakcie rozrastania się naszej drużyny staramy się nie zgubić luźnej, szczerej atmosfery, która towarzyszy nam od początku. Dbamy więc o to, by nowe osoby nie miały problemu z dopasowaniem się.

W przypadku rekrutacji na stanowisko PM nie zapominamy również o kontakcie z klientem - PM musi odznaczać się dużą elastycznością w ramach posiadanych umiejętności interpersonalnych, a także zdolnością dostosowania stylu komunikacji do rozmówcy. W trakcie rozmowy zwracamy więc na to również uwagę.

PM - czyli właściwie kto?

Wiemy już, jak wygląda rekrutacja i pierwsze dni pracy PM w firmie IT. Wróćmy więc do “prawdziwego” początku i podsumujmy sobie, kim tak naprawdę jest Project Manager.

wypowiedź Pawła

Gdyby spojrzeć na projekt jak na układankę, PM jest osobą, która wszystkie klocki składa w całość. Jeżeli chcesz zrealizować zlecenie, potrzebujesz kogoś, kto przypilnuje, by poszczególne elementy dobrze się ze sobą zgrały. Można stwierdzić, że PM to swego rodzaju tłumacz języka klienta oraz developerów, pewnego rodzaju most łączący wymagania klienta z możliwościami programistów. Z tego powodu musi obowiązkowo dobrze rozumieć zamysł klienta, potrafić wytłumaczyć, co technicznie nie jest możliwe do wykonania oraz doradzić w kwestii dostępnych rozwiązań (po konsultacji z programistami). Przydatna w tym zakresie jest odpowiednio przygotowana dokumentacja techniczna całego zlecenia - takie zapisy pomagają kontrolować, rozwijać i udostępniać innym projekt.

Praca PMa nigdy się tak naprawdę nie kończy - musi trzymać nad wszystkim pieczę od początku do końca. Od wykonania szeregu czynności przed rozpoczęciem prac zespołu developerskiego, przez ciągłe weryfikowanie postępu prac, aż po utrzymywanie stałego kontaktu z klientem, by zapobiegać niedomówieniom oraz dawać programistom możliwość bieżącego reagowania na powstałe zmiany w wymaganiach. Tylko takie postępowanie pozwoli stworzyć końcowy produkt odpowiadający wszystkim oczekiwaniom klienta.

Project Manager - postać o wszechstronnych umiejętnościach

Czy przemawia do Ciebie składanie projektów - podobnie jak klocków w dzieciństwie? Uważasz, że łączysz w sobie dużą wiedzę, doświadczenie specjalistyczne oraz umiejętności miękkie na wysokim poziomie? Chciałbyś rozwijać się w firmie, która stawia sklepy internetowe na platformie Adobe dla dużych eCommerce? Jeśli tak, to nie zastanawiaj się dłużej - zapraszamy Cię do wspólnego składania projektów. Przyjdź i ułóż się (je) z nami!

Obecnie prowadzimy rekrutację na stanowisko IT Project Managera oraz Junior IT Project Managera.

Kontakt

Genialne pomysły nie mogą czekać!

Wyślij wiadomość