03.06.2022
Udostępnij:Udostępnij na Twitterze

Start w IT? Zacznij jako tester manualny!

“W jaki sposób zacząć pracę w IT”? Na pewno wielokrotnie zadawałeś sobie to pytanie, zdając sobie sprawę z tego, że jest to branża zapewniająca naprawdę ogromne możliwości i nieustannie zgłaszająca zapotrzebowanie na nowych pracowników. Na pewno żyłeś również w przekonaniu, że praca w IT wymaga od Ciebie skończonych studiów informatycznych czy umiejętności z zakresu programowania. Być może Cię zaskoczę, ale to w żaden sposób nie jest prawda! Co więcej, Twoje dotychczasowe wykształcenie może być nawet bardzo dalekie od IT.

Takie stwierdzenie idealnie opisuje sytuację testerów manualnych, których rynek pracy obecnie bardzo potrzebuje. Szansa na znalezienie nowej posady i wskoczenia do IT - w pełni zapewniona, nawet bez umiejętności rozumienia kodu (przynajmniej na początku kariery).

Czy tester tylko testuje? Kilka słów o obowiązkach testera manualnego

Na samym początku odpowiedzmy sobie na pytanie, kim w ogóle jest tester i jakie są jego obowiązki w zespole IT. Pierwsza odpowiedź, jaka ciśnie nam się na usta, to sprawdzanie, czy “wszystko działa jak należy”. Gdybyśmy mieli wymieniać obowiązki testera manualnego, na tej liście znalazłyby się:

  • sprawdzanie poprawności działania oprogramowania poprzez testy eksploracyjne,
  • tworzenie scenariuszy testowych systemu,
  • dokładne opisywanie błędów oprogramowania,
  • ocenianie, czy dane rozwiązanie odpowie na oczekiwania użytkownika,
  • kontrola zgodności oprogramowania z otrzymaną dokumentacją.

W bardzo potoczny sposób można stwierdzić, że rolą testera jest zwyczajne “psucie” stworzonego przez developerów oprogramowania, co odbywa się na najliczniejsze sposoby, po czym następuje zaraportowanie znalezionych błędów i ich poprawienie przez programistów.

Dlaczego rola testera manualnego jest tak ważna?

wypowiedź Mateusza

Wiesz już, jak ważna jest rola testera manualnego w firmie IT zajmującej się wdrożeniami sklepów internetowych B2B oraz B2C - takiej jak nasza. Teraz kolej na sprawdzenie, czy ten zawód to coś właśnie dla Ciebie. Jak to zrobić? Po pierwsze, musisz określić, czy posiadasz niezbędne cechy charakteru i umiejętności. Jeśli lubisz szukać dziury w całym, jesteś dociekliwy na każdym kroku, odznaczasz się wysoką spostrzegawczością i uważasz, że potrafisz się dobrze dogadywać z innymi ludźmi, jesteś na dobrej drodze do zostania testerem. Otwarta komunikacja i zdolność jasnego oraz zrozumiałego przedstawienia problemu nie może stanowić dla Ciebie wyzwania, podobnie jak umiejętność wyrażania własnego zdania i stawiania na swoim - w końcu tester zajmuje się wytykaniem błędów innych. W kilku słowach? Dodajmy do siebie deko asertywności, garść analitycznego myślenia, szczyptę kreatywności i śmiało możemy powiedzieć: “Tester, jak się patrzy!”.

Rekrutacja na testera manualnego - jak to u nas wygląda?

Zainteresowanie obowiązkami? Check. Odpowiednie umiejętności? Check. Wiedza o procesie rekrutacyjnym? Jeszcze nie check - ale już to zmieniamy, przedstawiając, jak ta kwestia wygląda w Advox!

Pierwszy krok jest bardzo klasyczny - to po prostu wysłanie CV, z którego chcemy poznać Twoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe, umiejętności oraz znane Ci narzędzia. Nie zapomnij również o kursach, które ukończyłeś - w tym zawodzie (i właściwie całej branży) bardzo ważne jest, by nieustannie się dokształcać. Drugi krok to informacja zwrotna o kontynuacji rekrutacji lub jej zakończeniu. Staramy się, aby każdorazowo feedback był rzeczowy i konkretny.

Trzeci etap to oczywiście spotkanie rekrutacyjne - ale spokojnie, to tylko brzmi tak groźnie! Na rozmowie będzie obecna osoba z HR, która zada Ci kilka pytań dot. umiejętności miękkich, a także rekruter techniczny, od którego możesz się spodziewać pytań o najważniejsze aspekty testowania. Będziesz mieć też zadań praktycznych do rozwiązania - sprawdzimy Twoją spostrzegawczość oraz kilka skillów w DevTools.

Czwarty i ostatni krok to informacja o chęci zatrudnienia na stanowisku testera bądź obszerny feedback, który pomoże Ci stać się testerem i zaprezentować się lepiej w trakcie kolejnej rekrutacji!

Podstawowa kwestia - czy warto zostać testerem manualnym?

Teraz już wiesz, jak wygląda rola testera w projektach IT, jakie musisz mieć umiejętności i wiedzę, by wykonywać ten zawód, a także jak wygląda rekrutacja na to stanowisko w naszej firmie. Czas więc zadać sobie najważniejsze pytanie ze wszystkich: “ale czy tak na pewno warto?”.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że branża IT to segment rynku, który cały czas się rozwija. Takiemu dynamicznemu rozwojowi ciężko będzie podstawić znak STOP przed tworzeniem nowych miejsc pracy (z uwagi na zwiększające się zapotrzebowanie), nowych obszarów (z uwagi na rozwój technologii), nowych rozwiązań (z uwagi na zmieniające się potrzeby klientów oraz użytkowników Internetu). W dzisiejszych czasach z każdej strony słyszy się podpowiedzi dotyczącego tego, że zwyczajnie warto wejść w IT.

Gdybyś jednak jeszcze miał jakieś wątpliwości, poniżej przedstawiamy Ci kilka argumentów, które bez wątpienia zachęcą Cię do zrobienia tego skoku na głęboką wodę:

1. Łatwość przekwalifikowania - nawet jeśli w tym momencie pracujesz w całkowicie innym obszarze, bez wątpienia natrafisz na rynku na kursy (stacjonarne oraz online), które pomogą Ci odnaleźć się w branży oraz osiągnąć poziom umiejętności testowania wystarczająco dobry do znalezienia pierwszej pracy w zawodzie.

2. Nieskończone możliwości rozwoju - prawda jest taka, że w IT każdy projekt jest inny (nawet jeśli podstawy są podobne), każdy test różni się od wcześniejszego i późniejszego, oczekiwania oraz potrzeby każdego klienta są w pełni indywidualne. Pracując na stanowisku testera, po prostu nie jesteś w stanie się nudzić!

3. Stabilność - pandemia wykazała, że nie ma innego rynku tak odpornego na niepewne czasy jak IT. Co więcej, pamiętaj, że Twoje wynagrodzenie będzie rosnąć proporcjonalnie do Twoich umiejętności, dlatego w tej branży naprawdę warto się rozwijać.

4. Widoczne efekty Twojej pracy - masz realny wpływ na przebieg i finalny efekt projektów. Dzięki twojej pracy coś działa lepiej! Miłe uczucie, prawda?

5. Perspektywa awansu - nie musisz piąć się jedynie po drabinie Junior - Senior na stanowisku testera. Dzięki obcowaniu w środowisku IT możesz stać się developerem czy zająć zarządzaniem projektami (mamy taki przypadek w naszej firmie!).

Perspektywa awansu - głęboka woda w IT?

Projekty dla dużych, zróżnicowanych klientów, bogaty wachlarz umiejętności, opinia “wyjadacza w branży” - wszystko to może Cię kusić, ale musisz mieć świadomość, że każdy tester zaczyna swoją karierę od testowania manualnego. Nie jest to nic innego niż przywdziewanie roli użytkownika i przeczesywanie oprogramowania w poszukiwaniu błędów. Z upływem czasu, a co za tym idzie także nabywaniu doświadczenia, poznaje się języki programowania i “tajemne” umiejętności developerów. Taka sytuacja otwiera przed Tobą drzwi do ścieżek kariery - możesz myśleć nad rozwojem jako Front-end czy Back-end Developer, a może nawet może Project Manager? W Advox oferujemy wiele możliwości rozwoju - tak jak w przypadku Mateusza, który zaczynał z nami jako tester, a teraz pracuje na innym stanowisku.

Nie ma to jak informacja z pierwszej ręki, prawda?

Należy obowiązkowo wspomnieć też o tym, że w Advox bardzo cenimy kulturę feedbacku - nie tylko na okresie próbnym, ale podczas całego okresu zatrudnienia. Twoje uwagi, przekonania co do kierunku rozwoju, sugestie nigdy nie spotkają się z brakiem reakcji. Co więcej, nasz budżet szkoleniowy pozwoli Ci na rozwój w wybranym kierunku! Nic tylko zaczynać, prawda?

Skoro tak, to… 3, 2, 1… START!

Słowem podsumowania, musimy zaznaczyć, że każdorazowo staramy się dostarczyć naszym klientom sklepy internetowe spełniające wszelkie wymagania. Takie oprogramowania wymagają etapu testowania - z tego powodu zapotrzebowanie na testerów nie spada, a firmy muszą dbać o to, by zespół był stały i skory do rozwoju. Jest to więc bez wątpienia obszar najlepszy do rozpoczęcia swojej kariery w branży IT.

Mam nadzieję, że udało się rozwiać Twoje wątpliwości w kwestii zostania testerem - także w Advox. Jeśli jednak czujesz, że nie wiesz wszystkiego, śmiało napisz do mnie maila: p.wozniak@advox.pl. Do zobaczenia w kolejnych HR-owych odsłonach!

Ta strona korzysta z plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu. W celu określenia uprawnień plików cookies edytuj ustawienia w swojej przeglądarce.