07.11.2022
Udostępnij:Udostępnij na Twitterze

eCommerce w duchu zrównoważonego rozwoju. Raport e-Izby - eCommerce news #no. 32

Kupujemy zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, korzystamy z usług sklepów internetowych z całego świata, a z uwagi na rosnącą inflację nasze zamówienia są coraz bardziej przemyślane - takie wnioski możemy wyciągnąć z najświeższych doniesień ze świata eCommerce, o których przeczytasz w 32. wydaniu Advoxowej Prasówki! Czy Polacy kupują odpowiedzialnie? Jak kształtują się budżety konsumentów w trakcie przedświątecznego okresu? Czy wkrótce nastąpi rewolucja na globalnym rynku dostaw? Przeczytaj już teraz i bądź na bieżąco z branżowymi trendami!

eCommerce w trosce o zrównoważoną przyszłość - raport Izby Gospodarki Elektronicznej

“Odpowiedzialny e-commerce” to raport, który po raz drugi przygotowała Izba Gospodarki Elektronicznej. Opracowanie prezentuje zagadnienie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) w kontekście zakupów online - co wynika z tegorocznej edycji? Okazuje się, że rodzimi konsumenci kupują odpowiedzialnie - choć zdefiniowanie pojęcia CSR przychodzi im z trudnością, to ponad 50% z nich wskazuje, że zakupów online dokonują w trosce o zrównoważoną przyszłość. Jaki stosunek do powyższego zagadnienia ma druga strona transakcji, czyli właściciele sklepów internetowych?

Z biznesowego punktu widzenia poziom wiedzy o CSR jest znacznie większy. Przedsiębiorcy nie tylko dostrzegają korzyści wizerunkowe i strategiczne dla własnej marki, ale również odczuwają potrzebę edukacji klientów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Co więcej, powyższe starania znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości - 68% ankietowanych wskazało, że polski eCommerce jest bardziej odpowiedzialny niż jego odpowiedniki spoza Unii Europejskiej. Z dalszej części raportu wynika m.in., że:

  • 71% e-konsumentów zwraca uwagę na to, czy dostarczona przesyłka jest zapakowana w sposób ekologiczny,
  • 68% kupujących w sieci jest skłonnych poczekać dłużej na zamówienie, żeby dostać wszystkie zamówione produkty w ramach jednej dostawy,
  • Klienci sklepów internetowych przed zakupem sprawdzają politykę zwrotów (52%) oraz proces reklamacji (50%),
  • Za najbardziej nieekologiczne praktyki e-sklepów konsumenci uważają używanie folii do pakowania przesyłek (22%), pakowanie produktów spożywczych w woreczki foliowe i reklamówki (20%), a także pakowanie małych produktów w duże paczki oraz używanie wypełniaczy (18%).

Nie ulega wątpliwości, że CSR na stałe zagościł w biznesie - podnoszenie świadomości społecznej oraz ekologicznej leży w interesie wszystkich uczestników rynku. Wspólne działania w tym obszarze pozytywnie sprzyjają kształtowaniu bezpiecznych warunków do dalszego rozwoju w przyszłości.

Z pełną treścią raportu zapoznasz się na stronie Izby Gospodarki Elektronicznej. Czy uważasz, że Twój biznes jest społecznie odpowiedzialny? Sprawdź, czy odpowiada on standardom wyróżnionym w opracowaniu.

Świąteczne zakupy w czasach inflacji - badanie Channel Factory

Listopad rozpoczął się na dobre, a wraz z nim świąteczne przygotowania! Prezenty, dekoracje czy produkty spożywcze stanowią wydatki, które rokrocznie przewyższają średni, miesięczny budżet. Jak w obliczu rosnącej inflacji konsumenci zamierzają planować koszty? Nastroje zakupowe kupujących zbadała firma Channel Factory w badaniu Festive Season.

Przeważająca liczba respondentów przyznała, że zamierza szukać oszczędności podczas kupowania podarunków dla bliskich. Z uwagi na rosnące ceny znacznie popularniejsze będą tańsze odpowiedniki produktów takich jak perfumy, biżuteria czy elektronika. Ponadto 32% ankietowanych wskazało, że zamierza poszukiwać sposobów na redukcję kosztów podczas planowania wydatków na żywność. Natomiast 33% z grupy zadeklarowało, że ograniczy okołoświąteczną rozrywkę. Jak na powyższą sytuację rynkową reagują sprzedawcy?

Odpowiedzią na współczesne wyzwania stawiane względem właścicieli sklepów internetowych jest przede wszystkim skuteczne opracowanie planu działań podczas sezonu promocyjnego - 85% konsumentów twierdzi, że właśnie w czasie wyprzedaży dokona świątecznych zakupów online. Z tego powodu ważne jest przygotowanie swojego eCommerce na Black Friday czy Cyber Monday. Równie istotne okazuje się opracowanie skutecznej reklamy w Internecie - ponad połowa konsumentów podejmuje ostateczną decyzję zakupową w oparciu o przekonywujące treści reklamowe.

Więcej wskazówek dotyczących funkcjonowania Twojego biznesu w okresie świątecznym odnajdziesz w pełnej treści badania.

Nowa wizja globalnych dostaw w planach Światowego Związku Pocztowego

Konsumenci coraz częściej decydują się na zakupy za pośrednictwem zagranicznych platform sprzedażowych - szacuje się, że wartość transgranicznego eCommerce w 2023 r. osiągnie ponad 2 bln dolarów. Większość klientów pewnie porusza się po globalnym rynku, jednak spora część z nich wciąż zwraca uwagę na trudności wynikające ze specyfiki tego typu zakupów. Wśród wymienianych problemów dominują wysokie w porównaniu do krajowych koszty dostaw. Próby ich zredukowania podjął się Światowy Związek Pocztowy (UPO), czyli organ ONZ skupiający działania wokół współpracy pomiędzy podmiotami sektora pocztowego. Obrady prowadzone podczas zbliżającego się Nadzwyczajnego Kongresu mogą przynieść rewolucyjne decyzje w tym temacie. Czego będą dotyczyć?

Według doniesień wspólnym punktem dla wszystkich zmian jest ujednolicenie warunków dostarczania paczek zgodnie z unijną zasadą niedyskryminacji oraz zminimalizowanie ryzyka zakłóceń łańcucha dostaw. Zapowiada się, że dodatkowe koszty za wysyłkę poza kraj wystawcy przestaną obowiązywać, a ostateczne stawki będą odpowiadać tym wewnątrz kraju. Z kolei w przypadku przewoźników zasady dostarczania dokumentów i paczek pocztowych zostaną ustandaryzowane, w efekcie czego możliwe stanie się sprawniejsze dostarczanie zamówień oraz zmniejszenie poziomu formalizmu.

Operatorzy zrzeszeni w UPO dominują pod względem przesyłek dostarczanych na światowym rynku - należą do nich reprezentanci 192 państw (w tym Poczta Polska jako przedstawiciel naszego kraju). Wspólne działanie tak dużej liczby podmiotów to bez wątpienia szansa na faktyczne zmiany.

Jak będzie wyglądać przyszłość międzynarodowych wysyłek oraz w jak nadchodzące zmiany wpłyną na zagraniczny e-handel? Przeczytaj więcej, klikając w ten link.

Ta strona korzysta z plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu. W celu określenia uprawnień plików cookies edytuj ustawienia w swojej przeglądarce.